Wyróżniamy następujące rodzaje ubezpieczeń na życie:
- Ubezpieczenia na życie (na wypadek śmierci),
- Ubezpieczenia posagowe, zaopatrzenia dzieci,
- Ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, a także ubezpieczenia na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń jest ustalane w oparciu o określone indeksy lub inne wartości bazowe,
- Ubezpieczenia rentowe,
- Ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeżeli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w grupach 1-4.
Jeśli zawierając polisę wskażesz najbliższych członków rodziny jako uposażonych, to zabezpieczysz ich finansowo w sytuacji gdyby Ciebie zabrakło. Polisa na życie po śmierci ubezpieczonego pozwala twojej rodzinie np.: spłacić potencjalne zobowiązania finansowe, a także pomóc zachować standard życia na zbliżonym poziomie. Dzięki polisie na życie może rodzina utrzymać aktualny standard życia.
Ubezpieczenie na życie jest produktem, którego zakup powinny rozważyć zwłaszcza osoby, które:
- spłacają kredyt hipoteczny,
- posiadają dziecko lub planują powiększenie rodziny,
- są jedynymi żywicielami rodziny
- wykonują pracę, która zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, np. śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Na co należy zwrócić uwagę?
Podczas rozmowy z agentem ubezpieczeniowym powinniśmy określić swoje potrzeby. Zakup ubezpieczenia poprzedź analizą potrzeb swoich i najbliższych uwzględniając sposób życia. Weź pod uwagę przede wszystkim:
- rodzaj produktu ubezpieczeniowego,
- zakres ochrony,
- wysokość sumy ubezpieczenia,
- wysokość składki,
- możliwość zmiany w polisie, np. zwiększenia sumy ubezpieczenia czy zawarcia dodatkowych umów,
- limit wieku uprawniający do zawarcia umowy.
Podczas rozmowy z Agentem ubezpieczeniowym poproś o wykaz określonych czynników, które sprawiają, że ochrona udzielana w ramach polisy przestaje obowiązywać! Przykładem wyłączenia odpowiedzialności może być wypadek pod wpływem alkoholu. Gdy już otrzymasz niezbędne informacje a pakiet polisy odpowiada Ci. Po opłaceniu polisy i uzyskaniu numeru polisy, powinieneś mieć ją przy sobie.